ČESKÉ NEZÁVISLÉ DOPRAVNÍ SDRUŽENÍ
Portál redakce stránek Ústecké Tramvaje a Ústecká Městská Doprava
WWW.USTECKETRAMVAJE.COM

SOR - předváděcí den LH 12

(15.09.2005 , Petr Ježek)
Ve čtvrtek 15. září 2005 se uskutečnil předváděcí den v areálu firmy SOR Libchavy. Akce se konala u příležitosti představení nového turistického autobusu Sor LH 12 a byla určena pro zástupce dopravců a cestovních kanceláří. Model LH 12 byl uveden na trh v květnu 2005. Program byl zahájen v administrativní budově krátkou prezentací firmy SOR, zástupci obchodního oddělení. Následovala prohlídka výrobních hal. Účastníci akce se tak mohli seznámit s výrobou autobusů, montáží skeletu počínaje, přes kompletní montáž a finální kontrolou konče. Z výrobních zajímavostí uveďme způsob lakování, které probíhá externí formou mimo areál továrny, většina kompletace vozů probíhá formou lepení, při maximálním využití plastových prvků. Nutno konstatovat, že organizace výroby je v rámci malých rozměrů firmy pozoruhodná. Mimo jiné mě zaujal princip, dokud hraje v halách hudba, všichni pracují. Na ploše před výrobními halami bylo připraveno k expedici několik vozů pro DPÚK, a.s. (včetně přípravy na montáž CNG pohonu) a pro SAD Prievidza. a.s. Během prohlídky jsem se rovněž přímo zeptal na další rozvoj modelové řady. Již příští rok se, dle slov Bc. Michala Kubasy, dá očekávat představení 18m kloubové verze Soru, do budoucna se uvažuje i o 15m kloubové verzi. Spolupráce na výrobě trolejbusu byla Bc. Kubasou, s úsměvem na rtech, označena jako mediální spekulace, nicméně ani tento vývoj v budoucnu nevyloučil. Ale zpět k předváděným vozidlům. Samotný vůz SOR LH 12 disponuje motorem MAN o výkonu 206 kW (EURO III), retardérem Voith a zřetelně vybočuje z dosavadní řady linkových a městských autobusů. Prototyp tohoto typu je vybaven komfortními sedačkami s posunem vpřed a vzad, ale i o pár centimetrů do boku. Z další výbavy jmenujme klimatizaci, DVD přehrávač, 2x vyklápěcí LCD displeje ve středové uličce, vyklápěcí podnožky na nohy, bezpečnostní pásy na všech sedadlech pro cestující a spoustu dalších vymožeností. WC v této verzi autobusu není, na přání zákazníka je však možné ve voze umístit. Jako perličku lze označit kamerový systém, kde řidič pomocí miniaturní kamery, umístěné na zadní části vozu, může sledovat dění za vozem na multifunkčním displeji v pravé části palubní desky.

Během předváděcí akce byly dále k vidění na ploše před výrobními halami následující modely z produkce SORu:
- SOR BN 9,5 – městský 9,5 metrový autobus
- SOR LH 9,5 – turistický 9,5 metrový autobus
- SOR C 12 – meziměstský 12 metrový autobus
- SOR C 9,5 – meziměstský 9,5 metrový autobus
- SOR C 10,5 – meziměstský 10,5 metrový autobus

V druhé polovině prezentace došlo i na praktickou ukázku, kdy byla uspořádána ukázková jízda nového modelu LH 12. Při krátké jízdě po obci Libchavy byl znát vyšší výkon motoru, který jen podtrhl pocit komfortu z jízdy. Po návratu do administrativní budovy došlo i na dotazy účastníků, resp. potencionálních zákazníků. Dotazy směřovaly do různých oblastí vývoje a výroby autobusů SOR, především se týkaly sedaček, výbavy atp. Četné dotazy se také týkaly motorů. Byly rozptýleny obavy ohledně nasazení motorů IVECO Euro IV. Dle slov zástupců firmy již došlo k dohodě s výrobcem těchto motorů a brzo dojde k prvním zkouškám autobusů SOR s motory splňující normu Euro IV. Motory M.A.N. ve 12 metrové verzi typu LH je pouze z důvodu vyššího výkonu. Jakékoliv další spekulace o důvodech použití motorů M.A.N. byly kategoricky vyloučeny. Bylo potvrzeno zastavení výroby verze 7,5 Lili pro rok 2005.
A závěrem několik zjištěných čísel: firma SOR zaměstnává 300 zaměstnanců, při produkci cca 250 autobusů za rok a ročnímu obratu cca 1,3 mld. korun. Autobusy SOR se mj. exportují do těchto zemí: Srbsko, Moldávie, Rusko, Ukrajina, Dánsko, Belgie atd. V Polsku a v Maďarsku jsou autobusy vyráběny v licenci f. SOR, cca 100 ks ročně.
::Úvod ::Redakce ::Kontakt